506 622 477 info@aquamedic.pl

Dla architektów

Coraz większe zainteresowanie wykorzystania akwarium jako elementu dekoracyjnego stało się w ostatnich czasach faktem. Profesjonalnie urządzone, zadbane i regularnie serwisowane akwarium jest niewątpliwą atrakcją każdego wnętrza.

Na co trzeba zwrócić uwagę projektując wnętrze z akwarium?

Brak profesjonalnych publikacji z zakresu akwarystyki skłonił nas do przygotowania poniższego informatora, który z pewnością pomoże inwestorowi, architektowi oraz wykonawcy realizację projektu.

Ujęcie akwarium i jego niezbędnej infrastruktury w projektach branżowych ułatwi całą realizację i z pewnością oszczędzi niepotrzebnych przeróbek.

Wybór miejsca dla akwarium – uwaga na oświetlenie

Akwarium, po uwzględnieniu życzeń inwestora, powinno być ulokowane przede wszystkim w miejscu nie doświetlonym naturalnym światłem, gdzie zacienienie wyeliminuje nadmierne zarastanie szyb glonami. Poza tym, akwarium jest jasnym punktem, co pozwoli ciekawie rozświetlić część pomieszczenia. Należy unikać bliskiego sąsiedztwa z oknem także ze względu na refleksy i odbicia w szybie.

Rozmiar akwarium – pojemności od 500l do kilku tysięcy litrów

Zbiorniki wykonywane w domach jak i biurach można podzielić na:
I. małogabarytowe – o pojemności do około 500 litrów (o wymiarach np. 1400x600x600H)
II. średniogabarytowe – o pojemności od 600 do 1500 litrów (o wymiarach np.2000x800x700H)
III. wielkogabarytowe – o pojemności powyżej 1500 litrów (o wymiarach np. 3200x700x1000H).

Wybierając rozmiar akwarium, należy uwzględnić, że im wyższe akwarium tym należy zastosować grubszą szybę. Ograniczeniem jest pojedyncza szyba gr. 19mm, która umożliwia wykonanie akwarium do 1 metra wysokości. Poza tym, przy wyższym akwarium, podczas prac serwisowych należałoby okazjonalnie mieć możliwość wejścia do akwarium. Przy większych wysokościach należy zastosować szybę klejoną (2x19mm, 3x15mm itd.) lub akryl. Takie rozwiązanie zwiększa jednak bardzo znacząco koszty.

Długość akwarium nie powinna przekraczać 321cm – jest to standardowy rozmiar tafli szklanej dostarczanej przez hurtownie. Na specjalne zamówienie dostępna jest szyba o długości do 6 metrów. Niemniej jednak, ze względów transportowych i obróbki, taka szyba jest nieporównywalnie droższa. W przypadku większych realizacji, jedyną alternatywą jest tylko konstrukcja akrylowa.

Ze względu na mieszkańców akwarium, zbiornik powinien być tak zaprojektowany, aby miał jak największą powierzchnię dna – dzięki temu uzyskamy niesamowitą głębię, miejsce do nasadzenia roślin i koralowców lub ułożenia dekoracji skalnych. Większość zwierząt zamieszkujących akwarium jest terytorialna, przy czym terytorium jest dnem, a nie tonią wody. Zatem, ładniejsze i lepsze z biologicznego punktu będzie akwarium o wymiarach 200x700x500H, aniżeli 200x500x700H. Za absolutne minimum należy przyjąć szerokość akwarium 50cm.

Wybór miejsca dla filtracji – zarezerwuj przestrzeń

W przypadku większości zbiorników słodkowodnych i morskich filtracja zazwyczaj mieści się w szafce pod akwarium. Zawsze należy przyjąć, że cała przestrzeń pod akwarium będzie przeznaczona na filtry i jego elementy.

W przypadku akwarium morskiego, zalecamy, aby filtracja została umieszczona poza szafką – urządzenia filtrujące nie są bezgłośne, filtr wytwarza ciepło i wilgoć, a chłodziarka dodatkowo oddaje ciepło do otoczenia. Częstą lokalizacją wybieraną przez naszych klientów jest pomieszczenie gospodarcze, piwnica lub pobliski garaż.

Na etapie budowy, przed wylaniem posadzek należy skonsultować się z naszą firmą w celu położenia rur, które doprowadzą wodę do i z filtra. Odległość nie odgrywa większego znaczenia. W przypadku większości zbiorników do połączenia akwarium z filtrem potrzebne są 2 rury fi40 i jedna fi32. Przestrzeń pod filtr to mniej więcej przestrzeń, jaką zajmie samo akwarium. Filtr musi znajdować się poniżej akwarium. W miejscu umieszczenia filtra powinny się znaleźć: zasilanie wody wodociągowej, odpływ do kanalizacji oraz zasilanie elektryczne.

Strop i posadzka – przygotuj się na duże obciążenie!

Strop i posadzka powinny uwzględnić szacunkowe obciążenie – jako regułę należy przyjąć pojemność akwarium pomnożoną przez 2. Czyli akwarium o pojemności 1000 litrów będzie oddziaływało na posadzkę ca. 2000 kg. Zalecamy tak wysoki współczynnik ze względu na masę szkła do wykonania akwarium, szafki, stelaża, oraz osprzętu filtracyjnego.

Osobiście widziałem jak u mojego przyjaciela przed 1500-litrowym zbiornikiem stało około 8 osób podziwiając akwarium. Dlatego zachęcam, aby przy większych realizacjach umieścić dodatkowe zbrojenie w przestrzeni wokół akwarium. Zdecydowanie nie należy umieszczać ogrzewania podłogowego pod akwarium. Zalecane jest także obniżenie styropianu i / lub zwiększenie grubość betonu posadzkowego.

Stelaż oraz przestrzeń pod i nad akwarium – dobór wysokości

Stelaż zazwyczaj wykonywany jest z profilu rury kwadratowej, w przypadku akwariów słodkowodnych ze zwykłej stali węglowej, a w przypadku akwariów morskich, zawsze ze stali austenicznej (popularnie zwanej stalą kwasoodporną – „kwasówką”). Zastosowanie stali austenicznej gwarantuje utrzymanie stelaża w nienagannej kondycji przez wiele lat. Stelaż, patrząc z góry, jest zazwyczaj nieco mniejszy aniżeli podstawa po to, aby stolarz mógł wykonać zabudowę nie wychodzącą poza obrys podstawy akwarium.

Stelaż może być także wykonany z betonu, gazobetonu lub cegieł – w takim przypadku najlepiej skonsultować projekt z naszą firmą. Poza uwzględnieniem obciążenia, należy przewidzieć miejsce na filtr oraz przepust w blacie na przeloty przez szkło i rury łączące filtr z akwarium.

Wysokość stelaża nie powinna być niższa niż 70cm – należy pamiętać, że w szafce znajdą się elementy filtrów, które mają wys. zazwyczaj około 70cm. Poza tym, warto zwrócić uwagę, czy akwarium będzie oglądane zdecydowanie z pozycji siedzącej, bądź stojącej. Jeżeli akwarium znajdzie się tuż przy sofie i fotelach, warto podstawę akwarium umieścić na wysokości ca. 70-80 cm, tak aby podczas oglądania nie zadzierać głowy do góry. Jeżeli akwarium ma znajdować się w holu lub w pomieszczeniu gdzie się stoi, dno powinno zaczynać się na wysokości około 1 metra od posadzki. Innymi słowy, środek szyby akwarium powinien znajdować się na wysokości wzroku.

Przestrzeń nad akwarium, licząc od górnej krawędzi szyby, powinna wynosić około 60-70 cm. Jest to przestrzeń potrzebna do zawieszenia lampy oświetlającej zbiornik oraz przestrzeń serwisowa. Z jednej dłuższej strony powinien być przewidziany dostęp (drzwiczki serwisowe) umożliwiające dostęp do lampy oraz do wnętrza akwarium.

Hydraulika – nie tylko dopływ i odpływ wody z akwarium

Jeżeli filtracja ma być umieszczona w szafce pod akwarium, w jednym dowolnym rogu, pod akwarium na wys. około 60cm należy doprowadzić wodę wodociągową (tylko zimna) wraz z zaworem kulowym z gwintem męskim 1/2”. W tym samym rogu, tuż nad posadzką, powinien znaleźć się syfonowany odpływ do kanalizacji. Takie rozwiązanie umożliwi zainstalowanie automatyki do dolewania wody, system automatycznej podmiany wody oraz ułatwi wszelkie prace serwisowe przy akwarium.

Jeżeli filtracja ma znaleźć się w innym pomieszczeniu, ww. instalacje powinny być umieszczone w miejscu, gdzie będzie znajdował się filtr.

Elektryka – rozplanowanie gniazdek i zabezpieczenie

Zasilanie doprowadzone do akwarium to 230V obligatoryjnie z zabezpieczeniem różnicowo-prądowym. W większości, nawet dużych zbiorników, wystarczą dwa zabezpieczenia B16. Zalecamy, aby do miejsca instalacji filtra był doprowadzony jeden przewód, a do przestrzeni nad akwarium drugi; obydwa zakończone tylko puszką elektryczną. Dokładne rozplanowanie gniazdek i ich podłączenie wykonuje nasza firma.

Wentylacja – jak poradzić sobie z wodą parującą z akwarium?

Akwarium to spora ilość parującej wody – z jednej strony błogosławieństwo dla suchych domów, a z drugiej nadmiar wilgoci gromadzący się w okolicy filtra i w przestrzeni nad akwarium. Z akwarium o pojemności 1000 litrów może odparować do 15 litrów wody na dobę. Wykonanie właściwej wentylacji jest zatem obowiązkowe i zapewni kontrolę nad gromadzącym się zawilgoceniem pomieszczeń. W przypadku akwariów morskich dochodzi temat wykorzystania chłodziarki, która chłodząc wodę będzie oddawała ciepło do otoczenia.

Jeżeli akwarium będzie miało niezabudowaną, otwartą górę, a pomieszczenie jest duże, problem wentylacji przestrzeni nad akwarium nie istnieje.

Jeżeli akwarium będzie miało szafkę (nadbudowę nad akwarium) maskującą lampę i tym samym zamykającą przestrzeń nad zbiornikiem, należy pomyśleć o odprowadzeniu ciepłego i wilgotnego powietrza z tej przestrzeni. W zdecydowanej większości przypadków powietrze jest wyciągane przewodami wentylacyjnymi, choć w nowoczesnych instalacjach takie powietrze trafia do rekuperatora. Jeżeli pomieszczenie jest duże, a klient chce nawilżyć pomieszczenie, w takiej sytuacji instalujemy w szafce nad akwarium wentylatory wymuszające ruch powietrza.

Jeżeli filtracja zostanie umieszczona pod szafką, bezwzględnie należy pomyśleć o wentylacji nawiewno-wywiewnej. Tak jak w szafce nad akwarium, jeżeli inwestor będzie dysponował dużym pomieszczeniem, przestrzeń będzie można wentylować do pomieszczenia. Niemniej jednak, w przypadku akwarium morskiego przy zastosowaniu chłodziarki, powietrze będzie za bardzo wilgotne i ciepłe. W takiej sytuacji zalecamy odprowadzenie ciepła przez wymuszoną wentylację.

Zabudowa – szafki i drzwiczki do akwarium

Ponieważ większość akwariów jest wbudowywana w przestrzeń, zabudowę (szafki, drzwiczki) wykonują firmy realizujące całość inwestycji budowlanej – dzięki temu można uzyskać identyczną jakość i homogeniczność realizacji.

Czas realizacji – od montażu akwarium, przez dojrzewanie oraz introdukcję fauny

Należy przyjąć zasadę im wcześniej tym lepiej. W przypadku akwariów wykonywanych z pojedynczej szyby (do 1 metra wysokości i do 3,2 długości), po podpisaniu umowy wykonanie zbiornika trwa do dwóch tygodni czasu. Zbiorniki do 2 metrów długości są wykonywane w naszym zakładzie, większe klejone na miejscu u klienta.

Jeżeli nie ma możliwości wniesienia całego zbiornika, klejenie zawsze odbywa się na miejscu u klienta. Po sklejeniu i pełnej wulkanizacji silikonu zbiornik jest uzbrajany w filtrację i oświetlenie. Proces uruchomienia zbiornika trwa około 2-3 dni roboczych. Po zalaniu i uruchomieniu zbiornika akwarium dojrzewa przez okres około 3 tygodni. Następnie rozpoczyna sie proces introdukcji fauny i flory. Akwarium zaczyna ładnie wyglądać.

Serwis – by zapewnić piękne akwarium na lata

Sprzedaż akwarium jest początkiem współpracy z klientem. Nasza firma zajmuje się kompleksowo zbiornikiem, oferując klientom pełną gamę usług – od długoterminowych umów serwisowych obejmujących regularne prace serwisowo-porządkowe, po okazjonalne wizyty serwisowe.

Współpraca – zapraszamy architektów

Dla architektów oferujemy ciekawe warunki współpracy…

Satysfakcja

Gwarantowana!

Kontakt – porozmawiaj z ekspertami o Twoim akwarium!

Przedstawione na tej podstronie informacje to ogólne wytyczne, które będą miały zastosowanie w zdecydowanej większości wypadków. Jeżeli nie są Państwo pewni czy będą właściwe w Waszym przypadku, zachęcamy gorąco do kontaktu z naszą firmą.

Przez 10 lat świadczenia usług w zakresie kompleksowej budowy akwariów morskich i słodkowodnych zdobyliśmy wiele cennych doświadczeń, którymi chętnie się podzielimy, a które mogą Was uchronić przed kosztownymi poprawkami. Prosimy o kontakt mailowy info@aquamedic.pl lub telefoniczny 61 8 150 850 jeżeli potrzebują Państwo jakichkolwiek dodatkowych informacji, szczegółowych norm konstrukcyjnych, lub jakichklowiek innych nie opisanych wyżej informacji.